تبلیغات

ابزار رایگان وبلاگ

ابزار وبمستر

گروه سایبری مالک - کشتار مردم میانمار
   


<-BlogDescription->نام رسمی کشور میانمار " برمه" می باشد: اتحادیه جمهوری میانمار(کشوری است در آسیای جنوب شرقی. برمه از شمال شرقی با چین، از شرق با لائوس، از جنوب شرقی با تایلند، از غرب با بنگلادش و از شمال غربی با هند مرز مشترک دارد و از جنوب غربی با خلیج بنگال و از جنوب با دریای آندامان محدود می‌شود.

 یک سوم مرز خارجی برمه را مرز آبی تشکیل می‌دهد.

برمه دومین کشور آسیای جنوب شرقی از نظر گستردگی جغرافیایی‌ست.

کشور برمه که تحت استیلای انگلستان قرار داشت در سال ۱۹۴۸ استقلال خود را بدست آورد. در سال ۱۹۷۴ طی یک همه پرسی ملی، جمهوری سوسیالیست برمه رسماً تحت طرح ریزی قانون اساسی جدید، حیات دوباره یافت.

 نظامیان پس از کودتای سال ۱۹۶۲ توسط ژنرال نِ وین که منجر به سرنگونی دولت غیرنظامی نخست‌وزیر او نو شد حاکمیت را در این کشور به دست گرفتند. از آن زمان رهبری برمه تحت کنترل رهبر نظامی شورای صلح و توسعه درآمد. این شرایط تا سال ۲۰۱۱ ادامه داشت، زمانی که شورا به دنبال انتخابات سال ۲۰۱۰ منحل شد مراسم تحلیف ریاست جمهوری دولت غیرنظامی برگزار شد.

این کشور یکی از فقیرترین کشور‌های آسیای جنوب شرقی است، متأثر از چند دهه رکود، سوءمدیریت و انزوا.

دولت میانمار هیچگونه تلاشی در جهت افزایش نرخ سواد بخصوص در مناطق روستایی انجام نداده‌است. در نتیجه سهم آندسته از افراد پانزده سالة میانماری که قادر به خواندن و نوشتن می‌باشند از ۶۰٪ در سال ۱۹۶۰ تنها به ۶۶٪ در سال ۱۹۷۰ افزایش یافت.

کلیه دانشگاههای کشور توسط دولت نظامی در سال ۱۹۸۸ تعطیل گردید. بدین ترتیب هنوز هیچگونه علامت یا نشانهای که مبنی بر بازگشایی دانشگاههای برمه باشد وجود ندارد.

 به طور کلی می‌توان گفت که به علّت اشغال کشور توسط نیروهای نظامی، تسلّط کامل نظامیان بر کشور و اجرای تدابیر شدید امنیتی و حفاظتی، سیاست فرهنگی مشخص و قابل توجهی از سوی دولتمردان کشور اتخاذ نگردیده و فرهنگ و هنر کشور همچنان در حالت سکون و انزوا باقی مانده‌است.

مذهب و فرهنگ میانمار

٪ ۸۹ مردم این کشور پیرو آیین بودا ، ٪ ۴ مسیحی، ٪ ۴ مسلمان، ٪۱ روح‌باور و ۲ ٪ معتقد به ادیان دیگر هستند.

کشور به لحاظ فرهنگی شدیداً تحت تأثیر کشورهای همسایه‌‌ی خود بر پایه‌ی بودیسم است که با مؤلفه‌های محلی نیز آمیخته شده است

اسلام در میانمار 

مسلمانان میانمار در ایالت آراکان کنار سواحل خلیج بنگال زندگی می کنند.این ایالت واقع در ساحل غربی میانماراست  وبا بنگلادش در شمال غربی هم مرز میباشد..زبان مردم این ایالت عربی و روهنگیا میباشد.

اسلام در میانمار درقرن اول هجری توسط بازرگانان عرب وارد شد.گروهی از بازرگانان عرب با کشتی در حال سفر بودن که کشتی آنها در نزدیکی آراکان میشکند و آنها مجبور میشوند که در آراکان مستقر شوند . 

وضعیت  مسلمانان در طول تاریخ میانمار 

در طول تاریخ این کشور مسلمانان مورد آزار و اذیت بوداییان و حکومتهای نژادپرستانه قرار میگرفتند.مردم مسلمان برمه به دلیل نژاد عربی و دین اسلام در فشار و محرومیت شدید قرار داشتند

در طول جنگهای جهانی دوم نیم میلیون مسلمان توسط "آمو" بودایی آواره و یا کشته شدند.سال 1942 سال خونین میانمار بوده که درماههای مارس ،آوریل ،می و ژوییه هزاران مسلمان کشته شده و بسیاری به بنگلادش ،عربستان سعودی، مالزی، اندونزی و هند پناه بردند.

قریه های :نائنده ، شمبیلی در ممبیا ،رائشنغ فنخا ،گوئن، غوفیتنغ، ودا، حبک بسیاری مناطق دیگر توسط نیروهای بودایی مورد حمله قرار گرفته و غارت میشدند.هیچ خانواده ای وجود نداشت که کشته ای نداشته باشد.

کشتار اخیر  مسلمانان میانمار  

با وجود اینکه حدود ۷۵۰ هزار تن از جمعیت ۶۰ میلیونی میانمار، مسلمان هستند.ولی از ابتدایی ترین حقوق زندگی شان محرومندبوداییان این منطقه مسلمانان را بسیار تحت فشار قرار داده و این فشار در دو ماه گذشته تشدید شده است . در دعوای یک میانماری بودایی و یک میانماری مسلمان ،بودایی کشته می شود لذا بودایی‌ها در میانمار با حمله به منازل مسلمانان، خانه‌ها را به آتش کشیده و هزاران نفر را آواره کردند. چند ده هزار نفراز مسلمانان توسط بوداییان قتل عام شده اند. مسلمانان میانمار به عنوان یک اقلیت از سوی دولت مرکزی به رسمیت شناخته نمی شوند و فاقد حقوق شهروندی هستند.

منابع مطلع در میانمار اعلام کردند: بودایی‌ها در چند روز گذشته با حمله به مناطق مسلمان نشین، منازل مسکونی را به آتش ‌کشیدند که براثر آن 90 هزار نفر از ساکنین مسلمان منطقه "راخین" در مرز با بنگلادش بی خانمان شدند. آوارگان مسلمان در مرزهای بنگلادش به دلیل پناه ندادن دولت بنگلادش به آنان شرایط سختی را تحمل میکنند.  نیروهای پلیس میانمار نیز یا به افراطیان در کشتار کمک کرده اند یا سکوت. هیچ خبرنگار خارجی حق حضور در میانمار را ندارد. مسلمانان میانمار از ترس کشتار با لنج ها و کشتی های کوچک به سمت کشورهای استرالیا و مالزی فرار می کنند که با برخورد شدید نیروهای گارد ساحلی مواجه می شوند. در مرز میان میانمار و تایلند نیروهای ارتش تایلند مسلمانان فراری به سمت مرزهایشان را با گلوله مورد استقبال قرار می دهند.

رئیس جمهور میانمار اخیرا از سازمان ملل متحد خواسته است به هشتصد هزار مسلمان فاقد تابعیت میانمار در اردوگاههای آوارگان پناه بدهد.. دولت میانمار حاضر نیست به مسلمانان تابعیت این کشور را بدهد. بسیاری از آنها کشتار شده یا مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند.

باید براساس قوانین بین المللی، حقوق مسلمانان میانمار برجسته و تبیین شود. این نوع برخورد با مسلمانان میانمار بنا به دو علت است. علت نخست آنکه، آنها از همان نژادی نیستند که اکثریت میانمار را تشکیل می دهدعلت دیگر این است که این افراد ، مسلمان هستند. همین نگاه نژادپرستانه سبب چنین برخوردی با مسلمانان میانمار شده است. متاسفانه جامعه بین المللی هیچ کاری برای آنها انجام نمی دهد. دولت میانمار درباره مسلمانان این کشور ، پاکسازی قومی را همانند بوسنی به راه انداخته است.


 
 

جاوا اسكریپت

ابزار هدایت به بالای صفحه